Dziękujemy za udział w głosowaniu !
W imieniu wszystkich członków Aeroklubu Bielsko-Bialskiego serdecznie dziękujemy za wszystkie głosy dla projektu "Szybowcem po Niebie" - zakup szybowca do szkolenia lotniczego młodzieży w ramach Budżetu Obywatelskiego Bielska-Białej na rok 2017. Czujemy się szczególnie wyróżnieni i docenieni tak wysokim poparciem udzielonym przez mieszkańców Bielska-Białej dla naszych inicjatyw zwłaszcza, że w poprzedniej edycji Budżetu Obywatelskiego również uzyskaliśmy akceptację dla innego naszego projektu „Windą do nieba”.
Magiczne miejsce, jakim jest lotnisko w Aleksandrowicach, wybudowane i zagospodarowane na terenach zakupionych ze środków zebranych wspólnym wysiłkiem działaczy LOPP i społeczeństwa Podbeskidzia w latach 1934-1936, było pierwszą w Polsce cywilną szkołą pilotażu silnikowego. Głównym celem wówczas realizowanego przez Szkołę szkolenia, warto zaznaczyć – na samolotach zakupionych również ze składek społeczeństwa i różnych organizacji (niejako ówczesne „Budżety Obywatelskie”) było, aby jej absolwenci zasilili szeregi polskiego lotnictwa wojskowego. W ciągu niespełna 4 lat działalności przed wybuchem II Wojny Światowej, Szkoła Lotnicza LOPP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego wyszkoliła, głównie w ramach przysposobienia Wojskowego Lotniczego, około 190 pilotów samolotowych. Od 1945 r na lotnisku w Aleksandrowicach kontynuatorem tradycji szkolenia lotniczego jest Aeroklub Bielsko-Bialski – stowarzyszenie non-profit, organizujące corocznie szkolenie pilotów szybowcowych, samolotowych, skoczków spadochronowych, instruktorów lotniczych, a także udostępniające swoją infrastrukturę modelarzom lotniczym i innym podmiotom związanym z działalnością lotniczą, ale nie tylko. Jesteśmy dumni z naszych wychowanków, którzy zasilając dzisiaj kadry zawodowe pilotów linii lotniczych w ogromnej ilości, pilotów Sił Powietrznych RP i reprezentujących Polskę w wielu dyscyplinach sportów lotniczych, stanowią wizytówkę 80 letniej tradycji działalności lotniczej na Podbeskidziu oraz promują markę miasta Bielsko-Biała na świecie. Tego dorobku nie sposób przeliczyć ”na złotówki”. To z tym lotniskiem nieodłącznie związana jest historia polskiego szybownictwa i wielu lotniczych nazwisk jak: Tadeusz Góra, Franciszek Kępka, Bolesław Zoń, Adam Ziętek, Sebastian Kawa i wielu, wielu innych wyśmienitych pilotów cywilnych, wojskowych.
Znakomita, wieloletnia współpraca z władzami Gminy Bielsko-Biała i wspólne przedsięwzięcia powodują, że lotnisko w Aleksandrowicach nie jest dla „wybrańców”, lecz „od zawsze” dla społeczeństwa Podbeskidzia, jest nie tylko miejscem do szkolenia podstawowego i uprawiania sportów lotniczych, ale również atrakcyjnym miejscem wypoczynku i rekreacji. Udostępniliśmy tereny na obrzeżach lotniska na zbudowanie rolkostrady, traktu pieszego i ścieżki rowerowej (które cieszą się olbrzymim powodzeniem), corocznie organizujemy dla mieszkańców miasta dwudniowy Piknik Lotniczy, w ramach „Dnia Otwartego” udostępniamy możliwość „podglądania wszystkiego co mamy”, dajemy możliwość wykonania lotów widokowych i skoków ze spadochronem bez konieczności uczestniczenia w specjalistycznych kursach. Udostępniamy płytę lotniska „w miarę możliwości” pod potrzeby organizowania okazjonalnych, rekreacyjnych imprez masowych (zawody modelarskie, pokazy sztucznych ogni, koncerty plenerowe itp.) a także dla potrzeb szkolenia i treningu różnego typu służb i jednostek wojskowych.
Pozyskane dzięki wsparciu mieszkańców Bielska - Białej: nowoczesna wyciągarka i nowy szybowiec do szkolenia podstawowego, umożliwiający również trening w przelotach szybowcowych i akrobacji na dotychczas nieosiągalnym poziomie, traktujemy jako nagrodę za wysiłek w takim organizowaniu naszej fascynacji lotnictwem, aby była „użyteczna” dla nas wszystkich. Jest dla nas czymś naturalnym, że nie ma nic „za darmo”, z tym większą satysfakcją odbieramy udzielone wsparcie jako świadectwo zrozumienia i docenienia wysiłków członków Stowarzyszenia Aeroklub Bielsko-Bialski na rzecz wspólnego wykorzystania dobrodziejstwa, jakim jest lotnisko w Aleksandrowicach. Tym bardziej, że organizacja działalności aeroklubów regionalnych odbywa się w zdecydowanej większości społecznym wysiłkiem. Bez naszego wkładu nie byłoby wielu znakomitych szybowników, pilotów linii lotniczych, pilotów wojskowych, gdybyśmy nie mieli Waszego wsparcia, to to „okno na świat” naszej lokalnej społeczności można by „powoli zamykać”.
Jeszcze raz dziękujemy za zrozumienie naszych potrzeb i deklarujemy dalsze wysiłki, aby 80 – cio letnie lotnisko w Aleksandrowicach nadal służyło Wszystkim, a zwłaszcza mieszkańcom Bielska-Białej.
Wy jesteście z nami, My jesteśmy dla Was.
Aeroklub Bielsko-Bialski